قفل اتومبیل - یراق دات کام

قفل اتومبیل


یراق دات کام 28 خرداد 1397 - آخرین ویرایش در30 دی 1399 دقیقه مطالعه
iOS 14

همه ی ما از عملکرد قفل های ماشبن بی اطلاعیم،به همین دلیل ما برای زیاد کردن اطلاعات شما دست به نوشتن این مقاله کردیم:

ازبین صفحه کلید، سیستم ورود بدون کلید و قفلهای مرسوم ، امروزه برخی از خودروها از چهار یا پنج طریق مختلف برای بازکردن قفل درب استفاده می‌کنند. چگونه خودروها این راه های مختلف را تشخیص می‌دهند، و چه اتفاقی هنگامی که قفل باز می‌شود رخ می‌دهد؟ مکانیزمی که قفل درب خودروی شما را باز می‌کند، در واقع بسیار جالب است. این سیستم باید بسیار قابل اعتماد باشد، زیرا قرار است در طول عمر خودرویتان ده ها هزار بار عمل بازکردن قفل را انجام دهد. در این مقاله، ما فقط درمورد اینکه چه چیزی داخل درب خودروی شماست که باعث باز شدن قفل آن می‌شود فرا خواهیم گرفت. سیستم فعال کننده (Actuator)که کار اصلی را انجام می‌دهد به صورت مجزا بررسی می‌شود، سپس چگونه قفل مجبور به باز شدن می‌شود را یاد خواهیم گرفت. اما ابتدا ببینیم، خودرو شما همه این کارها را چگونه با این دقت انحام می‌دهد.

قفل کردن و بازشدن قفل

قفل اتومبیل

قفل اتومبیل

در اینجا چند راه که شما می‌توانید قفل خودرو خود را باز کنید را نام می‌بریم:

. توسط کلید

. با فشار دادن دکمه باز کردن قفل

. با استفاده از کلید ترکیبی در سمت بیرونی درب

. با بالا کشیدن دگمه در سمت داخلی درب

. توسط سیستم دسترسی بدون کلید از راه دور

. به وسیله یک سیگنال از مرکز کنترل

در خودروهایی که قفل برقی دارند، کلید فعال و غیر فعال کردن قفل در واقع با ارسال نیرو به دستگاه فعال کننده که قفل را باز می‌کند، عمل می‌کند. اما در اغلب سیستم های پیچیده تر که راه های متعددی برای قفل و باز کردن قفل درب دارند، سیستم کنترل کننده بدنه تصمیم می‌گیرد که چه وقت قفل را غیر فعال کند. کنترل کننده بدنه در واقع یک کامپیوتر در خودرو شما است. در واقع این سیستم  حواسش به چیزهای بسیاری در خودروی شما است که باعث میشود خودرویتان با شما دوستانه تر رفتار کند! به عنوان مثال، تازمانی که شما استارت بزنید چراغ سقفی را برای شما روشن نگه می‌دارد،و با صدا در آوردن یک آلارم به شما یادآوری می‌کند که چراغ های جلو را روشن گذاشته اید، یا کلید را در استارت جاگذاشته اید. در مورد قفل های برقی، کنترل کننده بدنه، تمام منبع های  ممکنه برای  ارسال سیگنال قفل، یا باز شدن قفل را تحت کنترل خود دارد. با کنترل صفحه کلید متصل به درب خودرو، در صورت صحیح بودن کد وارده، قفل را باز می‌کند. کنترل کننده بدنه فرکانس سیگنال رادیویی را کنترل می‌کند و قفل را زمانی که کد دیجیتالی دریافتی از فرستنده کلید خودرو یتان درست باشد باز می‌کند و همچنین تمامی سوییج های داخل خودرو را کنترل می‌کند. زمانی که کنترل کننده بدنه هریک از سیگنال های ذکر شده را از منابع شان دریافت می‌کند، نیرو را برای باز یا بسته کردن قفل در اختیار فعال کننده می‌گذارد. حال وقت آن است که نگاهی به داخل درب خودرو بیندازیم و ببینیم چگونه اجزای آن با هم در ارتباط هستند.

داخل درب یک خودرو

قفل اتومبیل

قفل اتومبیل

سیستم فعال کننده یا  Actuator پایین ضامن درب قرار گرفته است. یک میله فعال کننده را به دستگیره متصل می‌کند، و میله ای دیگر ضامن را به دکمه ای که از روی درب خودرو بالا می‌پرد وصل می‌کند. زمانی که فعال کننده ضامن را به سمت بالا حرکت می‌دهد، در واقع دستگیره خارجی درب را به مکانیزم  بازکردن بازکننده متصل می‌کند. زمانی که ضامن پایین است،دستگیره خارجی درب ارتباطش با مکانیزم قطع می‌شود و دیگر نمی‌تواند باز شود. برای باز شدن قفل درب، کنترل کننده بدنه نیروی لازم را برای یک بازه زمانی در اختیار فعال کننده می‌گذارد. حال نگاهی به فعال کننده بینداریم.

فعال کننده

قفل اتومبیل

قفل اتومبیل

فعال کننده قفل برقی درب دستگاهی بسیار ساده و قابل فهم است. سیستم کاملا ساده است. یک موتور کوچک الکتریکی یک سری از چرخدنده های خاردار را می‌چرخاند و به عنوان کاهنده عمل می‌کند. آخرین دنده یک مجموعه میله دندانه دار و چرخ دنده (rack-and-pinion) را به حرکت در می‌آورد که به میله فعال کننده متصل می‌باشد. میله دندانه دار حرکت چرخشی موتور را به حرکت خطی مستقیم که برای حرکت قفل نیاز است تبدیل می‌کند. نکته جالب در مورد این مکانیزم این است که زمانی که موتور می‌تواند دنده ها و ضامن را حرکت دهد، اگر شما ضامن را حرکت دهید موتور را به گردش در نمی‌آورد. این عمل توسط یک کلاچ گریز از مرکز کوچک، که متصل به دنده است و با موتور درگیر می‌شود تکمیل می‌شود. زمانی که موتور دنده را می‌چرخاند، کلاچ شروع به چرخیدن می‌کند و یک دنده کوچک فلزی را به یک دنده پلاستیکی بزرگتر قفل می‌کند، این عمل به موتور اجازه می‌دهد که ضامن درب را به حرکت در بیاورد. اگر خودتان ضامن درب را به حرکت در بیاورید، تمام دنده ها به جز دنده پلاستیکی که کلاچ با آن در گیر است می‌چرخند.

برچسب‌ها :