کالبد شکافی قفل درب چوبی + ویدیو


سهیل رضوی 2 شهریور 1400 مدت 5:14 دقیقه

قفل درب چوبی تاحالا فکر کردید که داخلش چیه و با چه مکانیزمی کار می کنه ؟ امروز می خوایم دوتا قفل را باهم باز کنیم و ببینیم داخلش چیه پس با تیم تحریریه یراق دات کام همراه باشید.

ما امروز برای درک بهتر مکانیزم درون قفل از سیلندر کمکی استفاده می کنیم تا بتونیم مکانیزم داخل آن را بهتر درک کنیم و به نحوه ی عملکرد آن پی ببریم پس با ما همراه باشید.

با قفل مشکی رنگ شروع می کنیم ؛ این قفل دوتا پیچ برای باز شدن دارد یکی بالا و یکی هم زیر برچسب که اول باید برچسب را برداریم و زیر آن با باز کردن پیچ می تونیم به محتویات داخل قفل دسترسی پیدا کنیم، بعد از باز کردن این دو پیچ ما می تونیم مکانیزم درون قفل را باهم ببینیم.

خرید قفل درب چوبی

بخش های اصلی قفل

قفل ها غالباً از دو بخش ثابت درون خودشون استفاده می کنند، بخش قفل و بخش دستگیره و تنها چیزی که درونشون می تونه متفاوت باشه بخش انتقال قدرت قسمت میله ی چرخشی سیلندر به باز کردن زبانه ی کوچک بالای قفل هستش، مثلاً در این قفل با چرخش زبانه ی سیلندر، اهرم به سمت راست و چپ تکان می خورد و با حرکت اهرم به سمت چپ بالای آن به سمت راست تکان می خورد و زبانه ی کوچک درب را باز می کند، همچنین اگر ما سیلندر را در جهت خلاف آن و در جهت قفل کردن بچرخونیم قفل را به صورت پله ای باز می کنه که ما اصطلاحاً می گوییم درب قفل شده.

جهت قفل

نکته ی ریز دیگه ای که توی قفلمونه اینه که قفل ها راست و چپ ندارند و ما ازشون هم تو درب هایی که لولای آن سمت راست نصب شده و هم درب هایی که لولای آن سمت چپ نصب شده استفاده می کنیم، اما اگر جهت زبانه ی کوچک قفل مخالف باشه ما نمی تونیم با یک فشار کوچک درب را ببندیم و باید حتما زبانه را به پایین فشار بدیم و بعد درب را ببندیم، برای رفع کردن این مشکل شرکت ها از دو مکانیزم استفاده می کنند، مکانیزم اول که ما در این نوع قفل ها نمی بینیم به این صورت هستش که در انتهای مقابل زبانه ما یک سوراخ داریم که احتمالاً با پیچ گوشتی و فشردن اهرم پیچ گوشتی داخل آن زبانه بیرون می آید و پس از بیرون آمدن زبانه ما می تونیم جهت آنرا عوض کنیم، اما مکانیزم دومی که ما در این قفل ها شاهدش هستیم به این صورت هستش که یک اهرم کوچک پشت زبانه ی کوچک درب واقع می شود که به صورتی که در حالت ایستاده این اهرم به سمت پایین قرار می گیرد و اجازه نمی دهد که زبانه ی کوچک درب عقب تر بیاید و زبانه کامل به داخل فشرده بشود فقط در حالت بسته بیشتر اجازه نمی دهد که زبانه به عقب بیاید.

اما وقتی که بخواهیم ما جهت زبانه را عوض کنیم کافیه که این اهرم کوچک را به سمت بالا نگه داریم و بعد با فشردن زبانه به داخل و اندکی بیشتر زبانه کاملاً داخل قفل می رود و با استفاده از سوراخ هایی که تعبیه شده می تونیم با دستمون جهت زبانه را تغییر بدیم و پس از رها سازی دوباره آن زبانه به حالت اولیه خودش در بیاید چرا که پشت آن یک فنر قرار داده شده و سپس اهرم را به حالت اولش یعنی حالت پایین درمیاریم تا زبانه به حالت خودش برگرده و دیگه نتونیم بیشتر از آن زبانه را فشار دهیم ، اینطوری ما می توانیم جهت زبانه قفل ها را در قفل ها ست کنیم.

نصب دستگیره رزت

نکته ی آخری که درباره ی این قفل ها باید حواستون باشه اینه که این قفل در راست و چپ محور دستگیرش دوتا سوراخ دارد که قابلیت نصب دستگیره رزت را به ما می دهد.

کالبد شکافی قفل دوم

خب نوبتی هم باشه نوبت کالبد شکافی قفل دوممونه پس با ما همراه باشید تا کالبد شکافی قفل دوم را ببینیم و می بینیم که توی آن چه نوع مکانیزمی استفاده شده.

خب برای کالبد شکافی این قفل ما سه تا پیچ داریم که باید ابتدا این سه پیچ را باز کنیم ، این قفل هم مثل قفل قبل از دو قسمت مکانیزم قفل و مکانیزم دستگیره تشکیل شده است و همانطور که قبلاً گفتیم تنها تفاوتش توی مکانیزم انتقال قدرت چرخش سیلندر به عقب روندن زبانه ی کوچک هستش.

مکانیزم قفل کردن این قفل هم مثل ققل قبلی می مونه به صورتی که با چرخاندن زبانه، اهرم کوچک به سمت بالا می رود و به صورت پله ای زبانه بزرگ را آزاد می کند و در نهایت درب ما قفل می شود.

حالا می تونیم با کنارهم قرار دادن این دو قفل تفاوت ها و شباهت های آنرا به صورت دقیق تری بررسی کنیم، شما می توانید این دوتا قفل و انواع قفل های دیگر را از سایت یراق دات کام ببینید و در صورت نیاز آنها را سفارش دهید و همچنین در صورت نیاز می توانید با مشاورین یراق دات کام در ارتباط باشید، تا ویدیوی کالبد شکافی بعدی شما را به خدای بزرگ می سپاریم خدانگهدار.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*