دستگیره خروج اضطراری


سهیل رضوی 10 مهر 1400 5 دقیقه مطالعه
iOS 14

دستگیره خروج اضطراری ” ، ” دستگیره آنتی پنیک ” و ” دستگیره فرار ” نام هایی است که برای این نوع دستگیره بکار می رود ولی آیا با این دستگیره ها آشنایی دارید ؟ می دانید برای چه درب هایی کاربرد دارد ؟ مشخصات اصلی این دستگیره چیست ؟ ما در تیم تحریریه یراق دات کام قصد داریم به بررسی دستگیره خروج اضطراری بپردازیم تا با این دستگیره بیشتر آشنا شوید. پس با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.

دستگیره خروج اضطراری چیست ؟

دستگیره خروج اضطراری دستگیره ای است که برای درب های خروج اضطراری و یا پله های فرار استفاده می شود. کاربرد دستگیره خروج اضطراری به این شکل است که برای باز کردن درب، احتیاجی به استفاده از دست ندارید و فقط با فشار یا هُل دادن می توانید درب را باز کنید.

به طور کلی دستگیره خروج اضطراری دارای دو مدل است که عبارتند از : دستگیره خروج اضطراری تخت و دستگیره خروج اضطراری میله ای

مشخصه ی اصلی دستگیره آنتی پنیک این است که این دستگیره ها از داخل قفل نمی شوند و فقط از بیرون قفل می شوند که همین مسئله باعث می شود افراد از بیرون به داخل ورود نکنند. دستگیره خروج اضطراری از بیرون دستگیره دارد که مانند دستگیره های معمول است که از آن استفاده می کنیم و همچنین روی برخی از مدل های این دستگیره قفل دارد که با کلید می توانیم آنرا قفل کنیم.

انواع دستگیره خروج اضطراری

دستگیره خروج اضطراری تخت

دستگیره خروج اضطراری تخت یا تاچ بار که این نوع دستگیره دارای پنل پهنی است که با فشار دادن آن، درب باز می شود.

دستگیره خروج اضطراری تخت

دستگیره خروج اضطراری تخت

دستگیره خروج اضطراری میله ای

دستگیره خروج اضطراری میله ای یا لوله ای بر خلاف دستگیره تخت، دارای میله ای است که با فشار دادن آن، درب باز خواهد شد.

دستگیره خروج اضطراری میله ای

دستگیره خروج اضطراری میله ای

این نکته را باید بدانید که دستگیره خروج اضطراری تخت و میله ای، دارای مدل های یک نقطه، دو نقطه و ماژولار می باشد. دستگیره خروج دو نقطه علاوه بر این که از روبرو درب را به چهارچوب گیر میدهد، بالا و پایین درب را هم به بست یا چِفتی که دارد گیر می دهد. همچنین این دستگیره یکسری مدل هایی دارد که از بالا و پایین درب را گیر می دهد ولی از روبرو درب را گیر نمی دهد که این مدل ها نیز به دو نقطه معروف است.

دستگیره خروج اضطراری تک نقطه

دستگیره خروج اضطراری تک نقطه

دستگیره خروج اضطراری دو نقطه

دستگیره خروج اضطراری دو نقطه

دستگیره خروج اضطراری ماژولار به این شکل است که قابلیت تبدیل شدن به دستگیره تک نقطه و دو نقطه را دارد و به هر نحوی که بخواهید می توانید از حالت های آن استفاده کنید، دلیل نام گذاری این دستگیره به نام ماژولار به همین خاطر است.

دستگیره خروج اضطراری ماژولار

دستگیره خروج اضطراری ماژولار

جنس دستگیره خروج اضطراری

معمولاً جنس اکثر دستگیره های آنتی پنیک آلومینیومی و استیل است که این مدل ها دارای رنگ های قرمز، مشکی، نقره ای کامل و استیل کامل هستش.

نکات خرید دستگیره خروج اضطراری

اولین نکته ای که باید برای خرید دستگیره خروج اضطراری یا آنتی پنیک دقت داشته باشید، ضد حریق بودن این دستگیره است. دستگیره آنتی پنیک دارای مدل های ضد حریق و همچنین معمولی هستش که می توانید آنها را انتخاب کنید.

نکته ی بعدی این است که دستگیره های خروج اضطراری یک نقطه، دو نقطه و ماژولار را باید برای درب های دو لنگه استفاده کنید چونکه در درب دو لنگه، یک درب همیشه لق هستش که باید از این مدل ها استفاده کرد.

نصب دستگیره خروج اضطراری

کلاً دستگیره های آنتی پنیک از نظر یراق آلاتشان، به صورت روکار نصب می شوند که این مدل ها در بازار موجود است. نصب مدل های روکار به این شکل است که دستگیره، زبانه و مقابلی آنها روی درب پیچ می شود و فقط احتیاج به ایجاد سوراخ برای پیچ کردن و نگه داشتن دستگیره دارید.

برندهای دستگیره خروج اضطراری

برندهایی که در بازار وجود دارد اکثراً ساخت کشورهای : ایتالیا، اسپانیا، تایوان، چین، ترکیه و ایران هستند که معروف ترین برندهای این دستگیره شامل موارد زیر است :

  • سارو | SARO
  • ویرو | VIRO
  • ایزو | ISEO
  • کالی | KALE
  • تسا | TESA
  • داف | DAF

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر شما عزیزان تجربه ای راجع به خرید و استفاده از دستگیره خروج اضطراری یا دستگیره فرار داشته اید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*