آرام بند های مناسب درب سنگین - یراق دات کام

آرام بند های مناسب درب سنگین


سهیل رضوی 8 دی 1400 - آخرین ویرایش در14 تیر 1402 9 دقیقه مطالعه
iOS 14

آرام بند درب سنگین ” ، امروزه آرام بند ها استفاده زیادی در ساختمان های مسکونی و تجاری دارند که اکثراً از”  آرام بند ” در درب های نفر رو ( ورودی ساختمان )، پارکینگ و راهروهای ساختمان استفاده می شود. درب های ورودی ساختمان و پارکینگ اکثراً آهنی هستند و دارای قفل برقی نیز می باشند که همین مسئله لزوم استفاده از آرام بند درب را بیشتر می کند چرا که استفاده از آرام بند باعث جلوگیری از آسیب و خرابی درب و سیستم ” قفل حیاطی برقی ” می شود.

آرام بند ها نمره بندی های مختلفی دارند که این نمره بندی ها بر اساس وزن درب می باشد که باعث دسته بندی آنها به صورت ” آرام بند درب سنگین ” و آرام بند درب های دیگر شده؛ از آنجایی که درب ها عرض مشخصی دارند، آرام بند ها مشکلی با آن ندارند و تنها دانستن وزن درب است که اهمیت دارد و باید برای خرید آرام بند، به وزن درب خود دقت داشته باشید و بدانید که در چه بازه ای می باشد.

ما در تیم تحریریه یراق دات کام قصد داریم نگاهی کلی به انواع آرام بند داشته باشیم و در اصل مطلب بدانیم که کدام یک از آرام بند ها مناسب درب سنگین هستند و به عنوان ” آرام بند های مناسب درب سنگین ” شناخته می شوند. پس با ما در ادامه ی این مطلب همراه باشید.

آرام بند چیست ؟

آرام بند یکی از اجزای اصلی درب های آهنی می باشد که وظیفه ی اصلی آرام بند ها بستن قطعی درب و آرام بستن درب می باشد که به طور خلاصه می توانیم بگوییم که مسئولیت اصلی آرام بند، آرام بستن قطعی درب می باشد.

همانطور که اشاره شد آرام بند ها در ساختمان های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرد که این ساختمان ها تردد بالایی دارند که همین مسئله اهمیت استفاده از آرام بند درب را بیشتر می کند چونکه باعث ایجاد آرامش و جلوگیری از خرابی درب و قفل برقی می شود.

آرام بند انواع مختلفی دارد که این آرام بند ها عبارتند از :

 • آرام بند بازویی
 • آرام بند ریلی
 • آرام بند پاشنه یا زیر سطحی
 • آرام بند توکار یا آرام بند مخفی
 • آرام بند لولایی

انتخاب آرام بند مناسب

دو موضوع برای انتخاب آرام بند مناسب اهمیت دارد که اولی وزن درب و دومی عرض درب می باشد؛ همانطور که اشاره شد اکثرا درب ها عرض های استانداردی دارند که آرام بند ها با این موضوع مشکلی ندارند. موضوع اصلی دانستن وزن که آرام بند ها دارای نمره بندی های متنوع ( بازه ی وزنی ) هستند و برای انتخاب ” آرام بند درب سنگین ” یا سبک باید به آن دقت کنید.

برای انتخاب آرام بند شما باید حدود وزن درب خود را بدانید که این بازه های وزنی آرام بند به صورت زیر می باشد :

 • آرام بند نمره یک ( بازه ی تا 45 کیلوگرم )
 • آرام بند نمره دو ( بازه ی 45 تا 60 کیلوگرم )
 • آرام بند نمره سه ( بازه ی 60 تا 80 کیلوگرم )
 • آرام بند نمره چهار ( بازه ی 80 تا 100 کیلوگرم )، البته در بعضی مواقع تا 120 کیلوگرم نیز لحاظ می شود
 • آرام بند نمره پنج ( بازه ی 120 تا 140 کیلوگرم )

پس از آشنایی با نمره بندی آرامبند های مختلف لازم است بدانید که آرام بند نمره چهار و آرام بند نمره پنج جزء ” آرام بند درب سنگین ” محسوب می شوند.

چگونه وزن درب را تخمین بزنیم ؟

قبل از اینکه بدانید چگونه می توانید وزن درب را تخمین بزنید این نکته را باید بگوییم که شما می توانید با کارشناسان ما در یراق دات کام تماس حاصل کنید و یا عکس درب خود را بفرستید تا کارشناسان ما بتوانند به شما کمک کنند تا آرام بند مناسب درب خود را انتخاب کنید.

حال ملاک هایی که برای تخمین وزن درب مهم هستند شامل موارد زیر می باشد :

 1. درب های آپارتمان چوبی به شرطی که ضد سرقت نباشند، حداکثر آرامبند مناسب برای آنها نمره 2 می باشد یعنی وزن آنها حداثر 60 کیلوگرم می باشد.
 2. برای درب های اتاق که جنس این درب ها معمولاً HDF می باشد، باید آرام بند نمره 1 را انتخاب کنید چرا که وزن آنها حداکثر تا 45 کیلوگرم می باشد.
 3. درب های ضد سرقت ورودی آپارتمان به علت دارا بودن آهن آلات مخصوص در حدود 80 کیلوگرم می باشند که برای خرید آرام بند مناسب این درب ها باید آرام بند نمره 3 را خریداری کنید.
 4. و اما مهم ترین درب ها، درب های حیاطی که همان درب های ورودی ساختمان ( نفر رو ) می باشند که باید آرام بند های نمره 3 ، نمره 4 و در بعضی مواقع نمره 5 را تهیه کنید. درب های معمولی ساختمان اکثراً از آرام بند نمره 3 استفاده می شود چونکه وزنشان تا حداکثر 80 کیلوگرم می باشد. ولی اگر درب شما سنگین تر می باشد باید از آرام بند نمره 4 یا نمره 5 استفاده کنید جزء ” آرام بند درب سنگین ” محسوب می شوند.

نصب آرام بند

بیشترین استفاده را آرام بند های ریلی و آرام بند های بازویی دارند که ما در مقالات پیشین یراق دات کام به راهنمای نصب آرام بند ریلی و بازویی پرداخته ایم که در لینک زیر می توانید این راهنمای نصب ها را مشاهده کنید.

حتماً ببینید : راهنمای نصب آرام بند

نکات نگهداری آرام بند درب

 • در فصل های تابستان و زمستان آرام بند ها احتیاج به رگلاژ دارند که باید این کار را توسط پیچ های تنظیم که در آرام بند تعبیه شده انجام دهید.
 • اگر درب شما دارای قفل حیاطی برقی می باشد بهتر است که از آرام بند سه مرحله یا همان سه زمانه استفاده کنید.
 • درب هایی که دارای آرام بند می باشند را هرگز باز نگه ندارید که این مسئله باعث فشار بسیار زیاد به پمپ آرام بند می شود.
 • اجازه دهید آرام بند خودش درب را ببندد و به آرام بند ها برای بستن درب کمک نکنید.

برندهای آرام بند درب

آرام بند درب سنگین و آرام بند درب های دیگر در بازار برندهای متنوع و معتبری دارند که این برند ها در بازار بسیار شناخته شده هستند. ما در مقاله ی ” 10 تا از بهترین برندهای آرام بند “، معتبرین ترین برندها را از جهات مختلف بررسی کردیم که می توانید آنرا مطالعه کنید.

آرام بند فاتلس

آرام بند کینگ

آرام بند ویرو

آرام بند تسا

با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه ای راجع به استفاده از انواع آرام بند بویژه آرام بند درب سنگین دارید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

 

برچسب‌ها :
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments